SWI6D-12-NW-P6R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
New Product
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
SWI6D-12-NW-P6R
DigiKey Part Number
179-SWI6D-12-NW-P6R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI6D-12-NW-P6R
Description
AC-DC, 12 VDC, 0.50 A, SW, WALL-
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.17" L x 0.95" W x 1.40" H (55.1mm x 24.1mm x 35.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cULus, FCC
Current - Output (Max)
500mA
Standard Number
Power (Watts)
6 W