SWI5-12-B-P5
DigiKey Part Number
179-SWI5-12-B-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI5-12-B-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class I) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
SWI5-12-B-P5 Models
Category
No Load Power Consumption
75mW
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
United Kingdom
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
BS 1363
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.64" L x 1.95" W x 2.55" H (67.0mm x 49.6mm x 64.8mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
UKCA
Current - Output (Max)
500mA
Standard Number
Power (Watts)
6 W