SWI15-15-N-P5
DigiKey Part Number
179-SWI15-15-N-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI15-15-N-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
SWI15-15-N-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
70.9" (1.80m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Size / Dimension
2.80" L x 1.30" W x 1.91" H (71.0mm x 33.0mm x 48.4mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
EN, FCC, UL
Voltage - Output
15V
Standard Number
55011 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 62368-1
Current - Output (Max)
1A
Weight
0.22 lb (99.79 g)
Power (Watts)
15 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)