SMM30-12-K-P6
DigiKey Part Number
179-SMM30-12-K-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM30-12-K-P6
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMM30-12-K-P6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
2.90" L x 1.69" W x 1.28" H (73.6mm x 42.8mm x 32.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
C22.2 No. 60601-1; 55024; 55032 Class B; 60601-1; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output (Max)
3A
Weight
0.441 lb (200.03 g)
Power (Watts)
36 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)