SDI36-48-UDC-P5R
DigiKey Part Number
SDI36-48-UDC-P5R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI36-48-UDC-P5R
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V 36 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDI36-48-UDC-P5R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.90" L x 1.97" W x 1.30" H (99.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Current - Output (Max)
750mA
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Power (Watts)
36 W