SDI18-12-U-P5
SDI18-12-U-P5
CUI IEC 62368-1 Adapters | Digi-Key Daily
SDI18-12-U-P5
DigiKey Part Number
179-SDI18-12-U-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI18-12-U-P5
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19W
Detailed Description
12V 19 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
SDI18-12-U-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CCC, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
1.6A
Weight
0.319 lb (144.7 g)
Power (Watts)
19 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)