PSK-50E-24-T
DigiKey Part Number
179-PSK-50E-24-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-50E-24-T
Description
AC/DC CONVERTER 24V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
DC Input Capable, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.20" L x 2.17" W x 1.20" H (106.7mm x 55.1mm x 30.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
2.08 A