PRD15-Q24-S5-N-D
DigiKey Part Number
179-PRD15-Q24-S5-N-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRD15-Q24-S5-N-D
Description
DC DC CONVERTER 5V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 3A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRD15-Q24-S5-N-D Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87.3%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.10" L x 0.96" W x 0.33" H (27.9mm x 24.4mm x 8.4mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
3A