PRC300-300-S5
DigiKey Part Number
179-PRC300-300-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRC300-300-S5
Description
DC-DC, ISOLATED, 300 W, 180~425
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 60A 180V - 400V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRC300-300-S5 Models
Category
Voltage - Isolation
4.2 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Min)
180V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
400V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
60A
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Power (Watts)
300 W