PFE3000-12-069RA
DigiKey Part Number
179-2714-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE3000-12-069RA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 3000W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 180 ~ 300 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFE3000-12-069RA Models
Category
Current - Output 1
244 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 55°C (With Derating)
Type
Front End
Features
Adjustable Output, Hot Swappable, I2C Interface, Load Sharing, PMBus™, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
180 ~ 300 VAC
Size / Dimension
22.98" L x 1.65" W x 2.72" H (583.7mm x 42.0mm x 69.0mm)
Voltage - Output 1
12V