PES1-S5-S24-M-TR
DigiKey Part Number
179-PES1-S5-S24-M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
179-PES1-S5-S24-M-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
179-PES1-S5-S24-M-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PES1-S5-S24-M-TR
Description
DC DC CONVERTER 24V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 42mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PES1-S5-S24-M-TR Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Efficiency
80%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.50" L x 0.33" W x 0.29" H (12.7mm x 8.3mm x 7.3mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Approval Agency
EN, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1
Current - Output (Max)
42mA
Base Product Number
Power (Watts)
1 W