PDRD-75-24
DigiKey Part Number
179-PDRD-75-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDRD-75-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 77W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 3.2A
Category
Current - Output (Max)
3.2A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
77W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
90%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Size / Dimension
3.44" L x 1.26" W x 4.33" H (87.5mm x 32.0mm x 110.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
430V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V