PDQ10-Q24-D15-D
DigiKey Part Number
179-PDQ10-Q24-D15-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQ10-Q24-D15-D
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 333mA, 333mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDQ10-Q24-D15-D Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
EN
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
55032 Class A
Current - Output (Max)
333mA, 333mA