MULP40-1215
DigiKey Part Number
179-MULP40-1215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MULP40-1215
Description
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC, 390VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MULP40-1215 Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.97" H (76.2mm x 50.8mm x 24.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 390VDC
Approval Agency
CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.67 A