MBC450-1T15G is Obsolete and no longer manufactured.
Bel Power Solutions
In Stock: 23
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 92
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
Bel ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies | Digi-Key Daily
MBC450-1T15G
DigiKey Part Number
179-2726-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBC450-1T15G
Description
AC/DC CONVERTER 15V 250W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MBC450-1T15G Models
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Box
Efficiency
83%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.50" L x 4.00" W x 1.61" H (165.1mm x 101.6mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
30 A