MBC41-1T15L
DigiKey Part Number
179-MBC41-1T15L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBC41-1T15L
Description
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBC41-1T15L Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.97" H (76.2mm x 50.8mm x 24.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cUL, Nemko, UL
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
2.67 A