MBC201-1T12G-2
DigiKey Part Number
179-2802-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBC201-1T12G-2
Description
AC/DC CONVERTER 12V 160W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBC201-1T12G-2 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
13.33 A