LFWLT60-3000
DigiKey Part Number
179-LFWLT60-3000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFWLT60-3000
Description
AC/DC CNVT 5.2V 12.5V -12.5V 60W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5.2V 12.5V -12.5V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
LFWLT60-3000 Models
Category
Current - Output 3
500 mA
Mfr
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4.242 kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
5.2V
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Output 2
12.5V
Approval Agency
CE, cUL, Nemko, UL
Voltage - Output 3
-12.5V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
8 A
Base Product Number
Current - Output 2
3 A