LFMWLP350-1003-EX
DigiKey Part Number
179-LFMWLP350-1003-EX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFMWLP350-1003-EX
Description
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 390VDC Input
EDA/CAD Models
LFMWLP350-1003-EX Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
8.33 A