HB48-0.5-AG
DigiKey Part Number
179-2315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HB48-0.5-AG
Description
AC/DC CONVERTER 48V 24W
Customer Reference
Detailed Description
Linear AC DC Converters 1 Output 48V 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
60%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Type
Linear
Features
Adjustable Output
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
100, 120, 220, 230, 240 VAC
Size / Dimension
4.87" L x 4.00" W x 2.10" H (123.7mm x 101.6mm x 53.3mm)
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output 1
500 mA