AE40-EW-S24-T
DigiKey Part Number
179-AE40-EW-S24-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AE40-EW-S24-T
Description
DC/DC CONVERTER 24V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 1.67A 1200V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AE40-EW-S24-T Models
Category
Voltage - Output 1
24V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
1.67A
Series
Power (Watts)
40W
Packaging
Tray
Voltage - Isolation
4 kV
Part Status
Obsolete
Efficiency
84%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
200V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
1200V
Size / Dimension
5.32" L x 2.76" W x 1.32" H (135.0mm x 70.0mm x 33.5mm)