AE10-EW-S9-DIN
DigiKey Part Number
179-AE10-EW-S9-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AE10-EW-S9-DIN
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 9V 10W
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 9V 1.11A
Category
Current - Output (Max)
1.11A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
10W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Efficiency
76%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
DC
Size / Dimension
3.78" L x 2.13" W x 1.44" H (96.1mm x 54.0mm x 36.6mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Min)
100V
Minimum Load Required
No
DC Voltage - Input (Max)
1000V
Base Product Number
Voltage - Output 1
9V