AE10-EW-S5-T
DigiKey Part Number
179-AE10-EW-S5-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AE10-EW-S5-T
Description
DC/DC CONVERTER 5V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 5V 2A 1000V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AE10-EW-S5-T Models
Category
Current - Output (Max)
2A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
10W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Efficiency
72%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
100V
Size / Dimension
3.78" L x 2.13" W x 1.26" H (96.1mm x 54.0mm x 32.0mm)
Voltage - Input (Max)
1000V
Approval Agency
CE
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1
5V