PS-1250F1
DigiKey Part Number
3414-PS-1250F1-ND
Manufacturer
Powersonic
Manufacturer Product Number
PS-1250F1
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 5AH 12V
Customer Reference
Detailed Description
12V 12 V Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 5Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
3.54" L x 2.76" W x 3.98" H (90.0mm x 70.0mm x 101.0mm)
Packaging
Case
Termination Style
Spade, .187" (4.7mm)
Part Status
Active
Discharge Rate
20Hrs
Battery Chemistry
Standard Charge Current
250mA