QS30LDLQ
DigiKey Part Number
2170-QS30LDLQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS30LDLQ
Description
PHOTO SEN DIFFUSED 800MM BIPOLAR
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diffuse Optical Sensor 31.496" (800mm) NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QS30LDLQ Models
Category
Response Time
500µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
LED
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Sensing Method
Diffuse
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Sensing Distance
31.496" (800mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 30V