EVP20-12-B1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
B B Battery
In Stock: 0
Datasheet
12 V Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 20Ah
EVP20-12-B1
DigiKey Part Number
EVP20-12-B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVP20-12-B1
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 20AH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
7.19" L x 3.05" W x 6.59" H (182.5mm x 77.5mm x 167.5mm)