ATM0154B1
DigiKey Part Number
2470-ATM0154B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM0154B1
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 1.54"
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) SPI 1.54" (39.12mm) 240 x 240
Category
Backlight
LED
Manufacturer
AZ Displays
Dot Pixels
240 x 240
Packaging
Box
Interface
SPI
Part Status
Active
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Background Color
White
Display Mode
Transmissive
Dot Size
0.04mm W x 0.12mm H
Diagonal Screen Size
1.54" (39.12mm)
Dot Pitch
0.12mm W x 0.12mm H
Viewing Area
27.72mm W x 27.72mm H