AWG28-50/G/300 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 86
Datasheet
Flat Ribbon Cable Gray 50 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 10.0' (3.05m)
AWG28-50/G/300
DigiKey Part Number
AE50G-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-50/G/300
Description
CBL RIBN 50COND 0.05 GRAY 10'
Customer Reference
Detailed Description
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
2.500" (63.50mm)
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
50
Length
10.0' (3.05m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG