AWG28-24/F/300
DigiKey Part Number
AE24M-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-24/F/300
Description
CBL RIBN 24COND 0.05 MULTI 10'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Multiple 24 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 10.0' (3.05m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.200" (30.48mm)
Voltage
300 V
Operating Temperature
105°C
Number of Conductors
24
Length
10.0' (3.05m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG