AWG28-14/G/300
DigiKey Part Number
AE14G-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-14/G/300
Description
CBL RIBN 14COND 0.05 GRAY 100'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 14 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 100.0' (30.48m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
0.700" (17.78mm)
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
14
Length
100.0' (30.48m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG