A-HOOD-25/44
DigiKey Part Number
AE10156-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-HOOD-25/44
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG BLK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position One Piece Backshell Connector Black 180° Unshielded
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Assmann WSW Components
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
One Piece Backshell
Hardware
Cable Clamp
Number of Positions
25
Features
Dust Tight/Waterproof (IP67), Mating Screws
Compatible Shell Size
B
Color
Black
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos