A-DF15-GG-3U1-TP1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 145
Datasheet
Image for A-DF15-GG-3U1-TP1 is not available
A-DF15-GG-3U1-TP1
DigiKey Part Number
123-A-DF15-GG-3U1-TP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-DF15-GG-3U1-TP1
Description
D-SUB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
2
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Color
White
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Material
Brass
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C