DS750PED-3
DigiKey Part Number
454-1550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS750PED-3
Description
AC/DC CONVERTER 12V 750W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DS750PED-3 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
94%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Part Status
Active
Features
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.74" L x 3.40" W x 1.52" H (196.5mm x 86.3mm x 38.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
62.5 A