LTM8061IV-8.2#PBF
DigiKey Part Number
LTM8061IV-8.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTM8061IV-8.2#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 2CELL 77LGA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
EDA/CAD Models
LTM8061IV-8.2#PBF Models
Category
Charge Current - Max
2A
Battery Pack Voltage
8.2V
Series
Voltage - Supply (Max)
32V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)