LTC6652BHMS8-2.5#TRPBF
DigiKey Part Number
LTC6652BHMS8-2.5#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LTC6652BHMS8-2.5#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LTC6652BHMS8-2.5#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC6652BHMS8-2.5#TRPBF
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 5 mA 8-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC6652BHMS8-2.5#TRPBF Models
Category
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 0.1Hz to 10Hz
2.1ppmp-p
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
2.8V ~ 13.2V
Part Status
Active
Current - Supply
560µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Current - Output
5 mA
Supplier Device Package
8-MSOP
Tolerance
±0.1%