LTC4002ES8-4.2#PBF
DigiKey Part Number
505-LTC4002ES8-4.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4002ES8-4.2#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC4002ES8-4.2#PBF Models
Category
Battery Pack Voltage
4.2V
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply (Max)
22V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Battery Chemistry
Lithium Ion
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)