LTC3642EDD-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
LTC3642EDD-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LTC3642EDD-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LTC3642EDD-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3642EDD-3.3#TRPBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 50MA 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 50mA 8-WFDFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
LTC3642EDD-3.3#TRPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
45V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
4.5V