LTC3624IDD-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LTC3624IDD-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3624IDD-3.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 8-WFDFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
LTC3624IDD-3.3#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
17V
Packaging
Tube
Active
Frequency - Switching
1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
2.7V