ADSP-21261SKSTZ150
DigiKey Part Number
505-ADSP-21261SKSTZ150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADSP-21261SKSTZ150
Description
IC DSP 32BIT 150MHZ 144LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Floating Point Digital Signal Processor (DSP) 150MHz 144-LQFP (20x20)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADSP-21261SKSTZ150 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
On-Chip RAM
128kB
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - I/O
3.30V
Series
Voltage - Core
1.20V
Packaging
Tray
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Floating Point
Package / Case
144-LQFP
Interface
DAI, SPI
Supplier Device Package
144-LQFP (20x20)
Clock Rate
150MHz