ADP1754ACPZ-1.8-R7
DigiKey Part Number
ADP1754ACPZ-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP1754ACPZ-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP1754ACPZ-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1754ACPZ-1.8-R7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.2A 16-LFCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2A 16-LFCSP (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP1754ACPZ-1.8-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
800 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
1.4 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
3.6V
Package / Case
16-WQFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
16-LFCSP (4x4)
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 1.2A