ADP1706ACPZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
ADP1706ACPZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP1706ACPZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP1706ACPZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1706ACPZ-3.3-R7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8-LFCSP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-LFCSP (3x3)
EDA/CAD Models
ADP1706ACPZ-3.3-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
390 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.55 mA
Digi-Reel®
PSRR
56dB (1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-LFCSP (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.63V @ 1A