ADP165AUJZ-2.3-R7
DigiKey Part Number
ADP165AUJZ-2.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP165AUJZ-2.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP165AUJZ-2.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP165AUJZ-2.3-R7
Description
IC REG LIN 2.3V 150MA TSOT-23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
ADP165AUJZ-2.3-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
2.4 µA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
6.2 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.3V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.225V @ 150mA