ADP121-ACBZ165R7
DigiKey Part Number
505-ADP121-ACBZ165R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP121-ACBZ165R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP121-ACBZ165R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP121-ACBZ165R7
Description
IC REG LIN 1.65V 150MA 4-WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-WLCSP (0.82x0.82)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP121-ACBZ165R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
21 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
40 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
4-WFBGA, WLCSP
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.82x0.82)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.65V