AD5258BRMZ100
DigiKey Part Number
505-AD5258BRMZ100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5258BRMZ100
Description
IC DIG POT 100K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 64 Taps I2C Interface 10-MSOP
EDA/CAD Models
AD5258BRMZ100 Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
200ppm/°C
Supplier Device Package
10-MSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
64
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C