AD5204BRZ10
DigiKey Part Number
AD5204BRZ10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5204BRZ10
Description
IC DIG POT 10K 24-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-SOIC
EDA/CAD Models
AD5204BRZ10 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.3V ~ 2.7V
Packaging
Tube
Features
Cascade Pin, Selectable Address
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
700ppm/°C
Supplier Device Package
24-SOIC
Number of Circuits
4
Package / Case
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C