AD5142BCPZ100-RL7
DigiKey Part Number
AD5142BCPZ100-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5142BCPZ100-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5142BCPZ100-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5142BCPZ100-RL7
Description
IC DIG POT 100K 16-LFCSP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-LFCSP (3x3)
EDA/CAD Models
AD5142BCPZ100-RL7 Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Voltage - Supply
2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Cascade Pin
Tolerance
±8%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
16-LFCSP (3x3)
Number of Circuits
2
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C