AD5121BCPZ10-RL7
DigiKey Part Number
505-AD5121BCPZ10-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-AD5121BCPZ10-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-AD5121BCPZ10-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5121BCPZ10-RL7
Description
IC DIG POT 10K 16-LFCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C, SPI Interface 16-LFCSP (3x3)
EDA/CAD Models
AD5121BCPZ10-RL7 Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Voltage - Supply
2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Selectable Address
Tolerance
±8%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
16-LFCSP (3x3)
Number of Circuits
1
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Number of Taps
128
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C