AD5111BCPZ10-RL7
DigiKey Part Number
AD5111BCPZ10-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5111BCPZ10-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5111BCPZ10-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5111BCPZ10-RL7
Description
IC DIG POT 10K 8-LFCSP-UD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-LFCSP-UD (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD5111BCPZ10-RL7 Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
2.3V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±8%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
8-LFCSP-UD (2x2)
Configuration
Potentiometer
Package / Case
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C