LR T64F-CBDB-1-1-20-R33-Z
DigiKey Part Number
475-LRT64F-CBDB-1-1-20-R33-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LRT64F-CBDB-1-1-20-R33-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LRT64F-CBDB-1-1-20-R33-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR T64F-CBDB-1-1-20-R33-Z
Description
LED TOPLED RED 625NM 2PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color TOPLED Red 625nm (Typ) 2-PLCC
Category
Current - Max
50mA
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
30°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2-PLCC
Color
Supplier Device Package
2-PLCC
Wavelength
625nm (Typ)
Size / Dimension
0.126" L x 0.110" W (3.20mm x 2.80mm)
Current - Test
20mA
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V