PCD100-265-B-2R-0
DigiKey Part Number
2053-PCD100-265-B-2R-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCD100-265-B-2R-0
Description
PROCESS/TEMP METER LED PANEL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Process, Temperature Meter LED - Red Characters Display Panel Mount
Category
Number of Characters Per Row
4
Manufacturer
Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies
Display Characters - Height
1.200" (30.48mm)
Series
Output Type
Relay (2)
Packaging
Box
Voltage - Supply
85 ~ 265VAC
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Process, Temperature Meter
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Type
Process, RTD, Thermocouple
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Measuring Range
0 ~ 20mA, ±10VDC, -200°C ~ 1260°C
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C